Bytová jednotka A, 20.–30. léta 20. století

Bytová jednotka představuje bytovou kulturu meziválečného období, které je spjato jak s obdobím hospodářské konjunktury, tak s velkou průmyslovou krizí poznamenávající hlavně dělnické obyvatelstvo. Objekt je rozčleněn na vstupní chodbu, kuchyň, komoru a obytnou místnost.

Uspořádání bytové jednotky odráží dobové demografické trendy, zejména více početné rodiny s dětmi. Nezbytnou součástí bytu byla kuchyň. V této interiérové dispozici se jedná o prostor menší a užší.Nepostradatelnou součástí místnosti byla kachlová kamna, další zařízení bylo jednoduché, avšak účelné. Pro uložení nádobí byl určen příborník či kredenc sestávající se ze dvou částí. Spodní část byla tvořena skříňkou s dvoukřídlými dvířky a zásuvkami, horní část byla uzavřena prosklenými dvířky.Rodina se scházela u většího stolu, vybavení dotvářely police na nádobí, židle, lavice, někdy i otoman. 

Hlavní místnost je zařízená jako obytná ložnice s dvoulůžkovou postelí. Skromné vybavení dále doplňovaly úložné skříně nebo stůl a židle. Malá místnost sloužila jako spíž a komora ke skladování potravin a uložení předmětů provozního rázu domácnosti.

Na počátku 20. století činil nájem za byt o pokoji a kuchyni 47 korun ročně (zhruba 5–7 % mzdy dělníka) a 3 koruny ročního nájmu z 10 arů půdy. V meziválečném období platili nájemníci železárnám místo nájmu tzv. uznávací poplatky, ze zahrádek se daň neplatila.

Kachlová kamna
Kachlová kamna byla nepostradatelnou součástí kuchyně, sloužila k vytápění, vaření a ohřevu vody, 30. léta 20. století
Spížní skříň
K ukládání potravin sloužila speciální dřevěná skříňka s průduchy – spížní skříň. Stála většinou v komoře či na chodbě, 20. léta 20. století
šicí stroj
Šicí stroj byl v minulosti součástí většiny domácností, hospodyně byly schopny si samy ušít a opravit základní kusy oblečení, šicí stroj zn. Minerva, 20.–30. léta 20. století
Následující
Předchozí

Další zastavení

Jablunkov

Muzeum trojmezí v Jablunkově

Wisła

Osada na Kwartyrach

Třinec

Dřevěnky na Borku